Atypické těleso a ITN

  1. ARTAV
  2. Atypické těleso a ITN
meridla

Text otázky

Dobrý den, zakoupili jsme radiátor PMH Theia T2C 500x1540 a chtěli bychom jej instalovat do koupelny v panelovém bytě a napojit na centrální topný systém. Bohužel při montáži ITN (EITN Apator Metra 30) se zjistilo, že firma neumí osadit ITN a spotřeba tepla by se řešila náhradním výpočtem a případně trojnásobkem výpočtu jako pokuta za neumožnění měření, dle rozhodnutí SVJ. Montážní firma mě odkázala na výrobce ITN pro stanovení koeficientu prostupu tepla kc a polohu ITN. V montážním návodu E-ITN 30.2 jsou dvě schválená tělesa - K 750/1640, výrobce: Thermal – trend, s.r.o. a KDO 750/1640, výrobce: Thermal – trend, s.r.o., která bohužel našim požadavkům nevyhovují. Pro ostatní koupelnová tělesa, která zde nejsou uvedena, jsou třeba měření pro stanovení montážního předpisu. Výrobce Apator mi učinil přes montážní firmu nabídku na zhotovení předpisu za 25 tisíc bez DPH, dodaní mého vlastního tělesa a době zhotovení 6 měsíců. Tato nabídka pro mě není akceptovatelná. Ze dvou schválených těles si také nevyberu, jsou to zastaralé typy. Mohu se zeptat, jaké jsou mé možnosti v této situaci, jaká je praxe řešení mého problému? A je pravda, že pokud jde o atypické těleso bez montážního návodu na ITN, mohu dostat potvrzení a není zde právní nárok na pokutu jako trojnásobek ceny dle plochy místnosti, ačkoli mi montážní firma tvrdí, že to záleží na rozhodnutí SVJ? Děkuji.

Odpověď na otázku

Váš postup byl od začátku chybný a v rozporu s platnými předpisy. Otopná soustava patří ke společným částem domu (viz vládní nařízení 366/2013 Sb., §6, písmeno e). Vlastník bytu není oprávněn na otopné soustavě provádět jakékoli změny. Případná výměna tělesa musí být pod kontrolou vlastníka domu a ten by měl dbát na to, aby byla použita tělesa adekvátní, tj, se stejným výkonem a stejnou možností registrace tepla předávaného tělesem.

Provedete-li svévolně výměnu otopného tělesa má SVJ, reprezentované výborem plné právo požadovat, abyste uvedli otopnou soustavu do původního stavu. Mimo to, po dobu, kdy budete mít těleso na které není možno namontovat zařízení pro rozúčtování topných nákladů, budou vám účtovány náklady na vytápění se spotřební složkou ve výši trojnásobku průměrné výše spotřební složky na 1m2 v daném domě podle zákona 67/2013 Sb., §6, odst.(3).

K nabídce zaplatit si zjištění nového Kc: Jde o velmi příznivou cenu, skutečné náklady jsou mnohem vyšší.

Jako alternativní možnost se nabízí: Přestěhovat se do rodinného domku, tam si můžete pořídit otopná tělesa jaká bude chtít. Bydlení v domě SVJ má a vždy bude mít svá omezení.

-japo-

Menu