Chybné rozúčtování neodpovídající smlouvě

  1. ARTAV
  2. Chybné rozúčtování neodpovídající smlouvě
legislativa

Text otázky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující situaci : Pronajímatel pronajímá nebytové prostory v domě firmám a na dodávku služeb má uzavřenou s nájemci smlouvu (řídí se zákonem č. 67/2013 Sb). Služby rozúčtovávala v posledních letech externí společnost, která však rozúčtovávala studenou vodu způsobem, který neodpovídal uzavřené smlouvě - podle podlahové plochy, nikoliv směrných čísel, jak říká smlouva. Může pronajímatel zpětně upravit rozúčtování a požadovat peníze, na které by měl mít dle smluvního ujednání nárok?

Odpověď na otázku

Pokud jsou v objektu pouze nebytové prostory (a žádné byty), pak se rozúčtování nákladů na spotřebu vody nemusí provádět dle zákona 67/2013 Sb., protože ten se vztahuje pouze na objekty s byty.

Pokud se na Vás zákon 67/2013 Sb. vztahuje, pak se rozúčtování nákladů na spotřebu vody řídí ustanovením §5, odstavec 2, písm. a):

(2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto

a) dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech; není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody

Pokud je provedený způsob rozúčtování v rozporu s uzavřenou smlouvou, pak máte možnost podat námitku podle §8, případně následně reklamaci podle NOZ.

-hp-

Menu