Dotaz na povinnost použití kalorimetrů

  1. ARTAV
  2. Dotaz na povinnost použití kalorimetrů
meridla

Text otázky

Dobrý den. Jsem bytový dům v Praze (rok výstavby 1957). Máme 24 jednotek a společně s asi 4 dalšími domy využíváme služeb soukromé plynové kotelny. Kotelna dodává do našeho domu POUZE topnou vodu. Do každého bytu je tato topná voda zavedena a stejně tak i studená voda. Pokud si člověk pustí teplou vodu, je v každém bytě samostatný výměník, který ohřeje pomocí topné vody studenou vodu na vodu teplou. Pokud se zrovna "nevyrábí" teplá voda z topné vody, je použita v topném systému ústředního topení. Tedy do bytu v jednom místě vstupuje topná voda a v tomto místě je pak v případě potřeby formou výměny tepla prováděn ohřev teplé vody. Tepelná energie tak vstupuje do bytu jen jedním místem. Aktuálně k rozúčtování tepla používáme RTN na topných tělesech a teplou vodu podle množství studené vody, která je ve výměníku použita na ohřev vody teplé. Dotaz zní, zda máme povinnost používat kalorimetry či nikoliv (případně jaká zákonná úprava atd.). Jejich provoz je podle všeho poruchový a hlavně nákladný. Předem děkuji za odpověď. Kvasňa

Odpověď na otázku

Pokud je topná voda přiváděna do bytu v jednom místě, podle vyhlášky 237/2014 Sb. MUSÍ BYT v každém bytě měřič tepla (kalorimetr) a pokud jsou ITN, tak se mohou nechat “dožít” a po konci jejich životnosti je povinnost nahradit je kalorimetry.

Způsob rozúčtování nákladů na vytápění pro domy s bytovými předávacími stanicemi (Váš případ) není současnou platnou legislativou stanoven. Můžete tedy používat vlastní pravidla pro rozúčtování, pokud je máte schválená shromážděním vlastníků.