Dotaz – rozúčtování

  1. ARTAV
  2. Dotaz – rozúčtování
ostatni

Text otázky

Dob rý den.Máme úplně novou budovu, 16 jednotek. Dům je nadstandradně zateplen, na vytápění používáme teplená čerpadla. každý byt je měře hned na odbočce do bytu (přívod/zpátečka), tudíž na byt je jen jedno měřidlo. Radiátory pak již dalšími měřidly osazeny nejsou. Z našeho pohledu je rozúčtování tepla dle vyhlášky zbytečné. to samé se týká i nákoladů na ohřev TUV. zde je dle nás vyhláška již úplně mimo chápání. Musíme jako SVJ se držet vyhlášky? Musíme používat nesmyslné koeficienty atd.? Můžeme si jako SVj odsouhlasit systém vyúčtování sami? Děkuji předem za odpověď. Tomáš

Odpověď na otázku

Dokud platí stávající vyhláška 372/2001, a ta bude platit ještě pro rozúčtování nákladů za rok 2013, tak ji musíte při vyúčtování respektovat. Koeficienty zohlednění polohy bytu, o kterých se zmiňujete, určitě nejsou pro Váš dům zbytečné právě proto, že je nadstandardně zateplen. Pravděpodobně nemáte specielní tepelné izolace mezi jednotlivými byty ani mezi podlažími. Na tato konstrukce jsou obvykle kladeny požadavky větší neprůzvučnosti, tedy zvukové izolace, která však na prostupy tepla má spíše opačný vliv a lépe je umožňuje.Výsledek je ten, že bude-li uživatel středního bytu intenzivně šetřit a uzavře všechna otopná tělesa, bude mít v bytě sice o 1-3 stupně méně, než v okolních bytech, ale při účtování jen podle měřičů tepla by topil zadarmo. Přitom by ve skutečnosti spotřeboval nejméně 80% průměrného množství tepla dodaného do domu v přepočtu na 1m2 podlahové plochy Mimo to, i ve Vašem výborně zatepleném domě budou mít byty v prvním a posledním podlaží vždycky větší tepelné ztráty a na dosažení stejné vnitřní teploty budou potřebovat více tepla než byty ve střední dispozici domu.Právě tyto problémy jsou ošetřeny v §4 vyhlášky 372/2001.Doporučuji Vám, abyste tyto skutečnosti, vyplývající z fyziky šíření tepla, měli na paměti i po 1.1.2014, kdy pravidla stanovená vyhláškou přestanou být závazná.

Menu