Instalace indikátorů tepla na stoupačky

  1. ARTAV
  2. Instalace indikátorů tepla na stoupačky
meridla

Text otázky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné instalovat indikátory tepla i na stoupačky v jednotlivých místnostech (tak jako je to třeba na koupelnových žebřících). A jak by se v případě osazení postupovalo při vyúčtování tepla . V případě, že to není možné, tak není nějaká možnost zohlednit byty, které nemají stoupačky tepla v některých místnostech po celé délce stěny, zvýhodněnými koeficienty jako např. se používají polohové koeficienty. Jsou oprávněné firmy, provádějící rozúčtování tepla, případně tyto koeficienty stanovit ?Jak jinak byste doporučovali postupovat, když se v domě nachází část vlastníků, kteří mají v určitých místnostech nulové náměry na indikátorech a tvrdí, že jim k vytápění stačí právě umístění zmiňovaných stoupaček. Tím pádem parazitují na ostatních a snížení hranice nákladů na vytápění z 80% na 70% a úpravy základní a spotřební složky od roku 2024 rozdíl v nákladech na vytápění ještě prohloubí . Vlastníci bez stoupaček nemají žádnou možnost se tomuto bránit. Děkuji

Odpověď na otázku

Na stoupačky indikátory instalovat nelze. Je-li v místnosti bytu či nebytového prostoru bez otopného tělesa neizolované potrubí vnitřního rozvodu tepla (vertikální rozvody přívodní i zpětné, horizontální rozvody přívodní i zpětné), pak se postupuje dle přílohy č. 1 k vyhlášce č. 269/2015 Sb., položka A2b.

Pokud se jedná o prostory s otopnými tělesy, pak toto vyhlášky specificky neřeší a případné speciální řešení by pravděpodobně museli odsouhlasit všichni spotřebitelé, přičemž by se mohlo jednat například o řešení s použitím principu, který je uplatněn v prostorech bez otopného tělesa.

V každém případě je vhodné snížit otopnou křivku tak, aby se tepelné zisky stoupaček uplatnily co nejméně a souběžně také zvýšit poměr základní složky.