kdo hradí instalaci vodoměrů SV

  1. ARTAV
  2. kdo hradí instalaci vodoměrů SV
meridla

Text otázky

Dobrý den, bydlím u soukromého majitele. V domě jsou 4 bytové jednotky. Pro dům je instalován jeden fakturační vodoměr na SV. Do každého bytu jde pouze studená voda, protože ohřev teplé vody si zajišťuje každý byt sám. Vlastník domu nám nyní nainstaloval vodoměry na SV ke každému bytu (doteď jsme žádné vodoměry neměli). Vlastník teď po nás chce zaplatit náklady spojené s instalaci těchto vodoměrů. Chtěla jsem se tedy zeptat zdali po nás může vlastník tento náklad chtít? děkuji za odpověď

Odpověď na otázku

Vodoměry patří k technickému zařízení domu (nikoli bytu) a užívá je vlastník domu jako pomůcku k rozúčtování nákladů na dodávku vody. Nájemníci si žádné vodoměry neobjednali tak je také nemají důvod platit. Pokud se vlastník domu rozhodl k instalaci bytových vodoměrů, nebo byl ze zákona povinen vodoměry na teplou vodu v bytech instalovat, nevznikl mu z toho nárok přeúčtovávat náklady na instalaci  nájemníkům.

Vlastník domu by mohl požadovat úhradu nákladů na instalaci vodoměrů jen tehdy, pokud by to měl s nájemníky předem sjednáno, např. v nájemní smlouvě.

-japo-