Kdo hradí náklady neobsazených nebytových prostorů v bytovém nájemním domě

  1. ARTAV
  2. Kdo hradí náklady neobsazených nebytových prostorů v bytovém nájemním domě
legislativa

Text otázky

V bytovém nájemním domě jsou kromě společných prostor (sušárna, kolárna a nevytápěné sklepy) i nájemníky nepřístupné neobsazené nebytové prostory. Ve vyúčtování je jenom kolonka společné prostory a náklady za elektřinu. Na dotazy, jak se hradí vytápění nebytových prostor správa domu nereaguje. Dům má 3 vchody, každý z nich je od ostatních vchodů oddělen zamčenými dveřmi v průchozí sklepní chodbičce. Může správa domu slučovat náklady společných a nebytových prostor ze všech tří vchodů slučovat a rozpočítat všem nájemníkům domu, když každý vchod může ovlivnit výši nákladů jen u sebe? Děkuji za pochopení. J. Vycitalová

Odpověď na otázku

Odpověď na Váš dotaz najdete ve vyhlášce 269/2015 Sb. v § 5, odst.(7) který zní:

Nemá-li zúčtovací jednotka, byt či nebytový prostor svého příjemce služeb, rozumí se příjemcem služeb vlastník zúčtovací jednotky.

Jinými slovy: Náklady na vytápění ústředním topením musí poskytovatel služeb (vlastník domu) rozúčtovat vždy na všechny bytové i nebytové jednotky v domě. Pokud některá jednotka nemá svého nájemce a zústává ve vlastnictví vlastníka domu, musí náklady na vytápění hradit vlastník domu.

-japo-

Menu