Koeficienty zohlednění polohy místností pro radiátory.

  1. ARTAV
  2. Koeficienty zohlednění polohy místností pro radiátory.
legislativa

Text otázky

Dobrý den, chtěla bych požádat o odpověď jestli existují výše uvedené "koeficienty místností pro radiátory", které nezohledňují polohu místností v domě, ale radiátory. Ve svém krajním, rohovém, částečně podstřešním bytě jsem si vyměnila staré litinové radiátory za deskové od firmy Korado. Přesto, že mi tento výrobce radiátorů potvrdil, že není možné, abych z důvodu výměny radiátorů platila za topení 2 x více než vlastníci stejně velkých bytů uprostřed domu, náš výbor SVJ si nechal zpracovat nějaké "koeficienty radiátorů", (o kterých jsem se nikde nedočetla) a tvrdí, že je rozúčtování nákladů na topení podle těchto koeficientů, které nezohledňují polohu místností v domě, naprosto v pořádku, správné a spravedlivé. Tak například v sousedním bytě, který má 2 x větší rozlohu než můj byt a je uprostřed domu, dle těchto koeficientů zaplatí za topení méně než platím já, v polovičním okrajovém, rohovém bytě, protože ty rohy domu nebyly při rozúčtování vůbec zohledněny. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Hudcová

Odpověď na otázku

Z Vašeho dotazu není patrné, zda se v domě, kde bydlíte, provádí rozúčtovní nákladů na vytápění s použitím indikátorů, které jsou instalovány na radiátorech – či nikoliv.

Pokud se rozúčtování nákladů na vytápění provádí s použitím indikátorů na radiátorech, pak se používají obvykle tři různé koeficienty:

·         Koeficient Kq … tento koeficient zohledňuje tepelný výkon radiátoru. Použití tohoto koeficientu vyžaduje technická norma ČSN EN 834.

·         Koeficient Kc … tento koeficient zohledňuje tepelný přestup mezi radiátorem a indikátorem. Použití tohoto koeficientu vyžaduje technická norma ČSN EN 834.

·         Koeficient Kp … tento koeficient zohledňuje rozdílnou energetickou náročnost místností. Použití tohoto koeficientu (nebo jiný obdobný postup zohlednění rozdílné energetické náročnost místností dané polohou místnosti v objektu) vyžaduje česká legislativa, konkrétně zákon č. 67/2013 Sb.

Koeficienty musí být zjištěny objektivně. Platba za teplo by měla být úměrná teplu, které spotřebujete.

-peho-