Nájemník „eskymák“

  1. ARTAV
  2. Nájemník „eskymák“
legislativa

Text otázky

Dobrý večer přeji Jak možno odradit nájemníka od odmontování topení . Ten tvrdí že netopí a topit nepotřebuje. Má neustále otevřená okna a to i v zimě. A větrá i ve společných chodbách. Jsme sdružení majitelů bytových jednotek v domě o 3patrech a 3 vchodech. Jeho byt dole,nahoře ,v levo i v pravo sousedí z jiným bytem. Dům je kvalitně tepelně zaizolován. Každé topení má kapilárové měřidlo .Můžeme i proti jeho vůli nechat prověřit jeho vyúčtování . Nebo mohou po něm ostatní žádat náhradu za náklady na topení . Je na to nějaká vyhláška či zákon. Děkuji za radu a přeji fajn den. Pavel

Odpověď na otázku

Soustava ústředního vytápění domu patří ke společným částem domu, podobně jako ostatní technická zařízení budovy (TZB). Vlastník bytu není oprávněn provádět jakékoli zásahy (např. demontáž nebo výměnu otopného tělesa) bez souhlasu vlastníka budovy.  Ve Vašem případě je vlastníkem budovy SVJ jako právnická osoba, zastupovaná statutárním zástupcem (obvykle výborem SVJ). Pokud takový zásah provede vlastník či uživatel bytu svévolně, může SVJ požadovat, aby zařízení uvedl do původního stavu a uhradil všechny případné náklady (např. na soudní vymáhání požadavku SVJ).

Případná demontáž otopného tělesa, nebo otopných těles, (ať se souhlasem nebo bez souhlasu SVJ) nic nemění na skutečnosti, že vlastníkovi tohoto bytu budou účtovány náklady na vytápění (minimálně ve výši dolního limitu stanoveného vyhláškou 269/2015 Sb. (80% průměrných nákladů na 1m2m ZPP).

(japo)

Menu