Náklady na měsíční informování o spotřebě

  1. ARTAV
  2. Náklady na měsíční informování o spotřebě
legislativa

Text otázky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, od kdy je platná měsíční povinnost informovat jednotlivé spotřebitele o výši jejich spotřeby - tepelné energie a vody? Jaká konkrétní vyhláška toto řeší a jak se projeví náklady na toto informování pro jednotlivé spotřebitele? Slyšela jsem, že tyto náklady nemají zvýšit měsíční náklady na tepelnou energii a vodu u jednotlivých spotřebitelů, že náklady mají být pouze při prvotním zavádění. Je to asi logické, při konstantování, že ono nařízení měsíční informovanosti vychází jako nelogické - spotřebu tepelné energie i vody si každý může odečíst sám z indikátorů tepla a vodoměrů! Spíše by se měl někdo zamyslet nad tím, že náklady na ohřev teplé vody se nesmyslně rozpočítávají i na plochu byt. Co s ohřevem vody má společného plocha bytu? A pokud se toto zdůvodňuje , že je to jakási pohotovost, že otočím kohoutkem a teče teplá voda, tak to má každý byt. Proč se toto nerozpočítá na počty bytů v domě, bez ohledu na m2. Vždyť na faktuře pro jednotlivé domy se neuvádí m2, ale konečná cena za tepelnou energii a vodu. Takto jsou nuceni majitelé větších bytů platit větší náklady na ohřev teplé vody, než majitelé menších bytů, při stejné spotřebě. Děkuji za pochopení

Odpověď na otázku

Povinnost podávat rozšířené informace ve vyúčtování (po skončení rozúčtovacího období) je platná od 1.1.2023.

Povinnost podávat měsíční informace o spotřebě je platná od 1.1.2024 v případě, že máte instalovány měřiče nebo indikátory, které jsou schopny komunikovat na vzdálenost větší jak 250 metrů. V ostatních případech vzniká táto povinnost od 1.1.2027.

Ostatní Vaše dotazy a připomínky směřujte na Ministerstvo pro místní rozvoj a/nebo Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.