Náklady za teplo v bytě s nižším stropem

  1. ARTAV
  2. Náklady za teplo v bytě s nižším stropem
ostatni

Text otázky

Dobrý den.Rád bych vás požádal o radu jak správně rozúčtovat náklady za teplo v domě s dvěma byty s adaptovaným podkrovím.V domě s 30ti byty v soukromém vlastnictví a vlastní kotelnou jsou doposud náklady rozúčtovávány poměrem dle podlahové plochy.Náš byt a ještě sousedův je zvětšen o adaptované podkroví (vstup po schodech z bytu) a tedy platíme více. Podkroví (klasická sedlová střecha) má ale skosené stropy a nejvyšší výška vodorovného stropu je o 60cm nižší (214cm), než v ostatních 30ti běžných bytech (274cm). V nejnižším místě u okna je výška skoseného stropu jen 70cm. Má takto objemově zmenšený podkrovní prostor těchto dvou zvětšených bytů v domě nějaké zvýhodnění při rozúčtování nákladů za teplo? Jak toho dosáhnout? Rozúčtování nám zajišťuje SBD.Předseda našeho společenství prosazuje upravit % poměr u základní složky za teplo z 50% na 60% nepoškodí nás toto? Někde jsem slyšel, že se za teplo platí od výšky stropu 110cm. Je to pravda?Předem vám děkuji za pomoc a těším se na další spolupráciRostislav Hrabalmobil +420 606 726 610rostislav.hrabal@o2.com

Odpověď na otázku

Náklady na vytápění jsou primárně počítány podle vytápěného objemu. Počítání podle podlahových ploch je jen jistým zjednodušením a je bez korekcí použitelné jen v domech, kde jsou všechny stropy stejně vysoké. Podlahovou plochu bytů s nižší výškou stropu je třeba korigovat tak, aby došlo ke srovnání objemů. Např. je-li strop o 10% nižší, bude objem místnosti také o 10% nižší, do výpočtu plochy pro účtování vytápění se tedy započitatelná podlahová plocha sníží rovněž o 10%. (Viz vyhl.372/2001 Sb. §2, odst.(e) apříloha.)Pokud náklady na vytápění rozpočítáváte podle podlahové plochy, nemá význam dělení nákladů na základní a spotřební. V žádném případě však není možné zvyšovat podíl základní složky nákladů nad 50%.

Menu