Nefunkční měřič tepla

  1. ARTAV
  2. Nefunkční měřič tepla
legislativa

Text otázky

Bydlím v nájemním bytě kde platím částku 2500,- Kč za služky spojené s užíváním bytu a domu vodné stočné, topní, ohřev TUV aj. Bydlím zde rok a tři měsíce. Minulý týden se zjistilo, že měřič ohřevu tepla je po cenou dobu mého nájmu nefunkční. Dnes mi byl měřič opraven a správně nastaven. Po dotazu na technika, jak mi mohou vyúčtovat energie do dnešního dne mi bylo řečeno, že to bude pravděpodobně průměrná hodnota odběru tepla bývalých níjemníků tohoto bytu. Rád bych se zeptal, zda je tento postup správný. Jak k tomu příjdu, pokud jsem celý rok šetřit a bývalí nájemníci nikoli? Není povinnost předložit nájemci prokazatelné hodnoty mého odběru v bytě? Chápu, že se stala chyba při isntalování měřiče, přijde mi ale neseriozní účtovat mi nějakou smyšlenou částku bývalých nájemníků bytu.

Odpověď na otázku

Problematiku poruchy měřidla tepla řeší vyhláška 269/2015 Sb,. §5, odst. 4), která stanoví:

Při poruše měřidla podle zákona o metrologii, zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění nebo instalovaného vodoměru stanoví poskytovatel služeb spotřební složku za dobu poruchy podle údajů dvou z klimatického hlediska srovnatelných zúčtovacích období.

Protože vyhláška zjevně nepočítá se situací, kdy není pro daného nájemníka k dispozici spotřební složka ze dvou klimaticky srovnatelných období, je korektní i druhá varianta, tedy že Vám bude spotřební složka účtována tak, že bude stanovena jako součin započitatelné podlahové plochy a průměrné velikosti spotřební složky v objektu vztažené na m2.

hp

Menu