Nemuzu kontrolovat spotrebu nejsou indikatory spotreby tepla

  1. ARTAV
  2. Nemuzu kontrolovat spotrebu nejsou indikatory spotreby tepla
legislativa

Text otázky

Dobry den, v kvetnu jsem si pronajala byt v novostavbe. Nejsou tady na radiatorech indikatory spotreby tepla. Zacala jsem topit presne 5.11.2018 predtim jsem byla mesic na dovolene tak jsem netopila. Ted ke konci roku mi rekl predseda SVJ ze barak ma nedoplatky 30000 za teplo a ze kazdy byt bude platit cca 1200 czk za teplo. Ja topila mesic a pul do konce roku 2018 i to jsem teplo regulovala a jeste mam zaplatit nedoplatky? Nechapu co to je za system? Neni to spravedlive. Ptam se jestli je povinne aby majitel bytu vybavil radiatory Indikatorem spotreby tepla? Dekuji za odpoved

Odpověď na otázku

Pokud nájemce byt určitou dobu neužívá, není tím zbaven povinnosti přiměřeně jej vytápět a podílet se na nákladech vytápění celého domu. Topné období končí obvykle někdy v průběhu měsíce května, není však vyloučeno, že se ještě
v květnu několik dní topí. Topné období pak začíná obvykle v průběhu měsíce září. Vaše povinnost podílet se na nákladech vytápění domu začala dnem převzetí bytu, nikoli dnem nastěhování. Nevytápí se jednotlivé byty ale celý dům.

Vlastník domu je podle Zákona o hospodaření energií 406/2000 Sb. v platném znění povinen vybavit jednotlivé byty měřiči spotřeby tepla na vytápění, případně indikátory vytápění na otopných tělesech. Dodržování tohoto předpisu kotroluje Státní energetická inspekce a za nesplnění uvedené povinnosti může vlastníkovi domu udělit pokutu do 100 000 Kč.

Tyto měřiče nebo indikátory slouží k poměrnému rozúčtování nákladů na vytápění mezi uživatele jednotlivých bytů.
Máte-li důvodné pochybnosti o správnosti vyúčtování nákladů, které Vám předložil vlastník domu, můžete je reklamovat do 30 dní od převzetí písemného vyúčtování.