Odlišný radiátor v jednom bytě

  1. ARTAV
  2. Odlišný radiátor v jednom bytě
ostatni

Text otázky

Dobrý den, prosím, jak řešit situaci bytu v osobním vlastnictví v panelovém domě s dálkovým vytápěním, na který se vztahuje povinnost instalace indikátorů tepla. V bytu byly v roce 2000 na základě platného povolení vyměněny radiátory za hliníkové. V roce 2015, kdy SVJ schválilo instalaci indikátorů, zpřístupnili majitelé byt pro jejich instalaci, ale dle vyjádření firmy provádějící tuto instalaci nelze na tento typ radiátorů indikátory nainstalovat. Do ostatních bytů byly indikátory nainstalovány. Podle kterého zákona či vyhlášky bychom měli v tomto případě postupovat? Vztahuje se na tento případ §4 odst. 7 vyhlášky č. 372/2001 Sb., přestože majitelé byt zpřístupnili a výměna radiátoru byla před 15 lety povolena? Je nutné vyměnit radiátory za typ, který instalaci indikátorů umožní (kdo by měl v tomto případě nést náklady na výměnu – SVJ či majitelé)? Nebo lze ponechat byt bez indikátorů a spotřebu tepla vypočítávat kompletně na základě podlahové plochy? Děkuji za radu.

Odpověď na otázku

Stanovisko jediné firmy provádějící instalaci indikátorů nemusí být rozhodující. Každý standardní výrobce indikátorů má databázi topných těles na které lze indikátory instalovat. Možno využít i normy ČSN EN 834, která v odstavci 6.2 umožňuje za určitých podmínek lepení indikátorů na těleso. Výrobce indikátorů by měl pro tyto případy dodat hodnotu koeficientu k c. Pokud by šlo o těleso, na které skutečně nelze instalovat indikátor, je možno doporučit vlastníkovi domu, aby zajistil výměnu tělesa ve vlastní režii.

Menu