Plynový kotel v bytovém domě

  1. ARTAV
  2. Plynový kotel v bytovém domě
legislativa

Text otázky

Dobrý den, pokud se v bytovém domě nachází plynový kotel, který dodává teplo a teplou vodu do jednotlivých bytů, jak se vyúčtují náklady na spotřebu plynu, když je dodáváno nájemcům teplo a teplá voda a ne plyn. Stejná otázka je i pro nebytové prostory (samostatná budova), kde pronajímatel účtuje spotřebu plynu pro dodávku tepla a TUV podle pronajaté podlahové plochy s 21% DPH. Dodávají ale teplo, kde je sazba 10% DPH a ne plyn. Děkuji Vám

Odpověď na otázku

V rámci rozúčtování nákladů z domovní plynové kotelny se zásadně rozdělují náklady, a to náklady celkově vynaložené – tedy vč. aktuálně účtované výše DPH. Provozovatel plynové kotelny ale kromě nákladu na plyn má i jiné další náklady s provozováním kotelny (a tudíž výrobou tepelné energie) spojené – např. náklady na elektrickou energii,  na obsluhu či dozor, na revize a opravy atp. Suma těchto nákladů pak činí celkový náklad, který je třeba následně rozúčtovat. Nerozúčtovává se tedy plyn ani cokoliv jiného, ale pouze náklady (peníze).  Jelikož dům provozující vlastní plynovou kotelnu není obvykle plátcem DPH, jsou všechny úvahy v tomto smyslu irrelevantní. Rozdělování nákladů na provoz plynové kotelny mezi několik právnických osob (tedy nikoli v rámci jednoho bytového domu a mezi uživatele bytů) se uskutečňuje buď na základě společné (písemné) dohody všech zúčastněných právnických osob anebo, nedojde-li k takové dohodě, potom podle vyhlášky MPO č. 405/2015 Sb.

Pokud je provozovatel kotelny plátce DPH, účtuje celkové náklady na spotřebu tepla  a teplé vody dle Zákona o DPH 235/2004 Sb. V platném znění.