Podružné vodoměry

  1. ARTAV
  2. Podružné vodoměry
ostatni

Text otázky

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Bydlím v domě o čtyřech stejně velikých bytových jednotkách. Máme v suterénu centrální vytápění a centrální ohřev teplé vody. V bytě bydlím sama, v ostatních bytech bydlí nájemníci po třech, či čtyřech osobách. Protože nemáme podružné vodoměry jak na SV tak i na TUV, rozdělení je prováděno jednoduše na čtyři stejné díly i když neustále poukazuji na to, že by mělo být prováděno buď dle podružných vodoměrů, nebo alespoň podle počtu osob. Ostatní s tím s pochopitelných důvodů nesouhlasí a není s nimi žádná dohoda. Takto se podílím značnou částkou ne jejich nákladech. Existuje nějaká právní opora, podle které bych prosadila podružné vodoměry? Děkuji za odpověď

Odpověď na otázku

Právní opora pro instalaci bytových vodoměrů zatím není. Pro rozúčtování všech služeb spojených s užíváním bytu ale platí zákon č. 67/2013 Sb. V dotazu neuvádíte, kdo je vlastníkem domu. To je důležité, protože vlastník je osobou odpovědnou za správné rozúčtování i za dodržování zákona 67/2013. Pokud nejsou osazeny bytové vodoměry, rozděluje se náklad na dodávky studené vody podle počtu osob. Rozúčtování nákladů na dodávky teplé vody je složitější, postupuje se podle vyhl. 372/2001 Sb., §5. Text vyhlášky najdete na www.artav.cz/legislativa.html.

Menu