„Poměrová měřidla“ a cejchování

  1. ARTAV
  2. „Poměrová měřidla“ a cejchování
ostatni

Text otázky

Dobrý den,mám na tělesech ústředního topení namontovány poměrové měřiče firmy Techem, která nemají výrobní čislo, nejsou cejchovány a nikdy nebyly kontrolována. Je mi tvrzeno, že to nejsou obchodní měřidla, přesto je mi podle náměrů stanovena spotřeba. Mám náměry na m2 vytápěné plochy cca 3x větší než je průměr v domě. Můžete mi prosím poradit, jak se bránit? Děkuji. Houdková

Odpověď na otázku

Indikátory pro rozúčtování topných nákladů opravdu nejsou stanovenými měřidly ve smyslu metrologického zákona a nepodléhají ověřování (cejchování). Používají se k poměrovému rozúčtování topných nákladů na základě platných vyhlášek a norem. Jejich technické vlastnosti a způsob použití upravuje v čR přijatá evropská technická norma čSN EN 834. Výrobní číslo na indikátoru pravděpodobně je, ale nemusí být na první pohled viditelné.Namítat proti rozúčtování mužete tehdy, pokud vaše celková platba za vytápění vztažená na 1m2 započitatelné podlahové plochy bytu překročí průměrnou úhradu za vytápění ve vašem domě o více než 40%. Pak můžete namítat, že nebylo splněo ustanovení vyhlášky 372/2001Sb., uvedené v §4. odst.(4).

Menu