Povinnost instalace podružných/ ne – bytových vodoměrů na studenou vodu

  1. ARTAV
  2. Povinnost instalace podružných/ ne – bytových vodoměrů na studenou vodu
legislativa

Text otázky

Dobrý den, prosím o informaci, pro koho platí povinnost instalace podružných/ ne - bytových vodoměrů na studenou vodu. Uvedu příklad: Bytový dům, vlastník fyzická osoba nepodnikající, 10 bytových jednotek, příprava TV v bojlerech, teplo lokálně (PK, PKK, podokenní topidla, přímotopy). Podružné vodoměry na SV neosazeny, rozúčtování prováděno dle počtu osob v jednotkách. Je to tak správně ? Velice děkuji.

Odpověď na otázku

V ČR žádný právní předpis neukládá povinnost instalace bytových vodoměrů na studenou vodu. Rozúčtování nákladů na dodávku studené vody upravuje zákon 67/2013 Sb., který stanoví v §5, odstavci 2), písm. a):

Dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech; není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody.

Prakticky jde o rozúčtování podle počtu osob, směrná čísla se použijí jen v případě, že nejsou všechny jednotky vybaveny stejným způsobem dodávky vody. To není příliš častý případ. Postup rozúčtování SV uvedený v dotazu není v rozporu s platnými předpisy.

-peho+japo-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu