Povinnost kalorimetrů v administrativní budově

  1. ARTAV
  2. Povinnost kalorimetrů v administrativní budově
legislativa

Text otázky

Dobrý den, je povinnost osazení kalorimetrů v administrativní budově jednotlivým nájemcům resp. v jednotlivých kancelářských prostorech, když má budova jednotný topný systém , v minulosti stačilo rozúčtování spotřebovaného tepla dle pronajímaných ploch + podíl na společných částech. Je nějaká novela vyhlášky, která nařizuje jednotlivé kalorimetry? Pokud ano, od kdy platí? Stavební povolení na výstavbu celé budovy bylo vydáno v 04/2020. Děkuji.

Odpověď na otázku

Povinnost instalace přístrojů registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění (alias indikátory topných nákladů či indikátory vytápění), v rozsahu a způsobem podle prováděcího právního předpisu (vyhl. 237/2014 Sb.) je uvedena v zákoně 406/2000 Sb., §7 článek 4 písmeno e).
Zákon vstoupil v platnost od 29.11.2000 s účinností od 1.1.2001, ale byl několikrát novelizován.

Pro administrativní budovy, ve kterých nejsou více než tři byty, není povinnost instalace měřičů tepla nebo zařízení pro registraci tepla pro vytápění (indikátory topných nákladů) pro jednotlivé pronajímané prostory. Rozúčtování nákladů na vytápění podle podlahových ploch je pro takovéto případy legální.

Pozn.1: Způsob využití stavby (tedy zda je Vaše budova bytový dům, víceúčelová stavba nebo jinak charakterizovaná stavba) se uvádí v katastru nemovitostí.
Pozn2: Plánovaná novela zákona předpokládá, že výjimka z povinnosti měřit bude u staveb zařazených v energetické třídě A, nebo s instalovanými násypnými kotli bez automatické regulace.

-stad+japo-

Menu