Rozcutovani tepla

  1. ARTAV
  2. Rozcutovani tepla
legislativa

Text otázky

Dobry den, v nasem bytovem dome se k vypoctum nakladu na teplo pouzivaji empiricke polohove koeficienty, historicky prevzate z doby, kdy se naklady na energie neresili. Nejspise dochazi k nespravedlivemu rozuctovani bytu a s nynejsimi cenami energii je rozdil mezi vnitrnimy a vnejsimy jednotkami (pod strechou, s vnejsimi stenami) jeste patrnejsi, v radu tisicu az desetitisicu Kc za rok. Jakou moznost ma majitel bytu kdyz se domniva, ze k nespravedlivemu rozuctovani dochazi vinou chybnych polohovych koeficientu a kdy vybor SVJ trva na zachovani stavajicich empirickych koeficientu, je moznost se obratit na konkretni urad?

Odpověď na otázku

Žádný platný předpis v ČR nestanovuje, jakým způsobem se stanovují tzv. polohové koeficienty. Pouze ustanovení zákona 67/2013 stanoví v §2, odst. 1, písm. h) stanovuje, že:

Zjištěnou spotřebou tepla hodnota zjištěná jako rozdíl odečtu naměřených hodnot na instalovaných měřidlech podle zákona o metrologii nebo na instalovaných zařízeních pro rozdělování nákladů na vytápění na konci a na začátku období, za které se informace o zjištěné spotřebě tepla příjemci služeb poskytuje, upravená za použití korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepla danou jejich polohou a které se používají při rozúčtování.

Tato korekce se pak obvykle provádí použitím polohových koeficientů. Společnost, který provádí rozúčtování nákladů pro SVJ nemá (a nemůže mít) dostatečné informace o konstrukci a topologii domu. Proto musí dostat dostatečné podklady od SVJ, resp. dostane od SVJ pokyn, jaké koeficienty má použít. Jakým způsobem je SVJ získá je problémem SVJ. Jedna z možností je například objednat stanovení koeficientů od společnosti, která se jejich výpočtem specializovaně zabývá.