Rozdilna spotreba

  1. ARTAV
  2. Rozdilna spotreba
ostatni

Text otázky

Dobry den,jsem clenem bytoveho druzstva a pri poslednim vyuctovani by podle vodomeru spocitaly spotrebu vody 42m3,Na popud sousedky ze mam neumerne malou spotrebu oproti roku 2007 kdy byla 123m3,jsem dostala vyuctovani nove se spotrebou 144m3.V unoru letosniho roku nam v celem dome s 12BJ vymenily vodomery.Zajimalo by me zda muzu zazadat o prekontrolovani stareho jiz odmontovaneho vodomeru?A jak by se pokracovalo kdyby byl vodomer vadny nebo v poradku?kterou spotrebu bych tedy mela platit?

Odpověď na otázku

V případě, že se jedná o:a) studenou vodu (SV), tak platí cenový výměr MF č.01/2009, který ve své části II, oddílu 2, odst. 14 a 15 řeší základní pravidla pro rozúčtování SV jednotlivým spotřebitelům. Tedy účtuje se na základě dohody mezi odběratelem a spotřebiteli, což je zřejmě ve Vašem případě 100% nákladů dle spotřeby bytových vodoměrů.b) teplou vodu (TV), tak platí ustanovení §5 a §6 vyhlášky č. 372/2001Sb.Odpovědi na Vaše otázky jsou následující:1. O kontrolu odmontovaného vodoměru si zažádat můžete, ale nikdo jej zřejmě nedohledá. S největší pravděpodobností skončil rozebrán ve šrotu a relevantní výsledek se nedozvíte.2. U bytových vodoměrů na SV neexistují žádá pravidla, u vodoměrů na TV by se postupovalo dle §6, odst. 4 vyhlášky 372/2001Sb., tedy při poruše instalovaného vodoměru by vlastník spotřební složku za dobu poruchy stanovil dle údajů dvou z klimatického hlediska srovnatelných zúčtovacích období.3. Platit by jste měla takovou spotřebu, kterou jste měla skutečně naměřenou na vodoměru a současně i potvrzenu na odečtovém formuláři.Závěrem je nutno konstatovat, že jste měla ihned po opraveném rozúčtování (na vyšší spotřebu) podat reklamaci a požadovat rozúčtování dle skutečně naměřených hodnot. Pokud měl vlastník objektu pochybnosti o správnosti vodoměru, měl provést úřední přezkoušení jeho funkčnosti a podle výsledku následně rozúčtování opravit.

Menu