Rozúčtování nákladů ve společných prostorách bez radiátorů

  1. ARTAV
  2. Rozúčtování nákladů ve společných prostorách bez radiátorů
legislativa

Text otázky

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, která se týká rozúčtování nákladů. Náš dům má 4 parta - podsklepené přízemí a 3 patra postavené v 80. letech. Horní 4. patro bylo dostavěno v 90. letech - tehdy nedostačoval společný kotel na uhlí a tak byty v posledním 4. patře si pořídily vlastní kotle. Nyní máme ve společné kotelně plynový kotel, který nahradil starý uhelný. Teplou vodu neřešíme - kažý byt má vlastní bojler. V našem domě budeme instalovat indikátory tepla - tedy bude rozúčtování tepla bude dle vyhlášky 269/2015Sb. Společně vytápěné prostory máme pouze 2 sušárny v přízemí (dveře jsou uzavřené, tedy bych to neuvažoval jako zdroj tepla pro chodby). Na chodbách radiátory nemáme. Tedy společné prostory (sklepy) a chodby jsou vytápěny pouze byty - prostupem tepla z bytu na chodbu. V návaznosti na Vyhlášku 269 jsme majitelům horních bytů oznámili, že se budou podílet na úhradě plynu ve společné kotelně (základní složky) - za vytápění společných prostor. Oni se ale podílet nechtějí, protože společné prostory nejsou přímo vytápěny radiátory. Nyní bych se chtěl zeptat na Váš profesní názor. Mají se horní byty spolupodílet na úhradě plynu za základní složku nebo ne, nebo byste rozhodnutí nechala na právníka? Děkuji za Váš názor a jsem s pozdravem, PM

Odpověď na otázku

Uživatelé bytů v nástavbě užívají také chodby a schodiště, které jsou vytápěny (i když nepřímo) z domovní kotelny. Měli by se tedy podílet na nákladech na vytápění těchto prostor. Pokud užívají i domovní sušárny, tedy i na jejich vytápění.

Na druhou stranu, pokud by byly byty v nástavbě vytápěny domovní kotelnou, měly by nárok na kompenzce tepelných ztrát střechou nad nejvyšším podlažím, což činí obvykle asi 30% jejich skutečné spotřeby tepla.

Doporučujeme udělat tepelnou bilanci vytápění celého domu k vyčíslení těchto vzájemných nároků.

-japo-