rozúčtování tepla

  1. ARTAV
  2. rozúčtování tepla
legislativa

Text otázky

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o správný způsobu rozúčtování tepla. Bydlíme v cihlovém domě o 3NP se sedlovou střechou. Náš byt je v os.vl.,3+1,84m2, ústřední vytápění. Před několika lety jsme přikoupili půdu nad bytem 85m2 a spojili schodištěm se spodním bytem (mezonet). Topeni ve vrchní části (půdě) je podlahové vodní s el. kotlem +tepelné čerpadlo a s ústředním vytápěním spodní části nemá nic společného. V půdní vestavbě máme strop a šikmé stěny zateplené foukanou izolaci climatizer plus 30 cm. Přesto náš správce při vyúčtování tepla nám započítává i náklady na výhřev vrchní části. Půdní vestavba je vytápěná jiným způsobem a neměla by být zahrnutá do nákladů a rozúčtování společně fakturovaných nákladů na teplo. Správce tvrdí, že teplo přes schodiště vytápí Samozřejmě měřáky na radiátorech ve spodní části bytů máme. Moc děkuji za odpověď. Varga

Odpověď na otázku

Do půdní vestavby nebylo zavedeno ÚT, takže se nejedná o odpojený byt a nevztahuje se na to ustanovení vyhlášky o odpojených bytech.
Vytápěný půdní prostor snižuje tepelně ztráty a tím zlepšuje celkovou tepelnou bilanci domu, ale uživatelé půdní vestavby zase užívají společné prostory domu vytápěné, přímo či nepřímo systémem ústředního vytápění.  Bylo by potřeba odborně odhadnout a vypočítat jak se tyto dva procesy vzájemně kompenzují a který případně, při započítání tepla dodávaného do domu podlahovým vytápěním vestavby, převažuje. To je úkol pro projektanta ÚT, případně energetického specialistu.

-japo-