rozúčtování tepla

  1. ARTAV
  2. rozúčtování tepla
legislativa

Text otázky

Dobrý den, prosím o radu - v našem SVJ je NP - prodejna, která byla do 1/2022 připojena na centrální vytápění v rámci domu. Ve 2/2022 si vlastník nechal udělat kvůli DPH vlastní přípojku a patní měřidlo. Prodejna je však zasunuta do spodní části domu (část je v přízemí domu a část mimo dům), má tedy s domem společné stěny (celkem podstatnou část). Bude se tento NP podílet na základních nákladech na teplo např. podle započitatelné podlahové plochy nebo jiným způsobem a pokud ano - jak? Předem děkuji za odpověď. Inka Šubrtová

Odpověď na otázku

Protože Prodejna má samostatné fakturační měřidlo, stala se samostatnou zúčtovací jednotkou a podle předpisů o rozúčtování není důvod pro přispívání na vytápění domu, který je nad ní.

Pokud si myslíte, že bude přes stropní konstrukci odebírat nějaké teplo z vašeho otopného systému, bylo by potřeba takovou možnost propočítat a odborně navrhnout příslušnou kompenzaci. Na té by se pak oba subjekty (SVJ a vlastník Prodejny) musely dohodnout.

Bylo by potřeba vzít v úvahu, že v Prodejně může být mimo prodejní a provozní dobu snížená vnitřní teplota. Na druhou stranu působí pro SVJ příznivě, že eliminuje tepelné ztráty nejnižšího podlaží užívaného SVJ, a to trvale. Bylo by nutno odborně posoudit, jaká tepelná bilance převažuje, jak během dne, tak během roku.

-japo-