Rozúčtování tepla a nastavené korekce

  1. ARTAV
  2. Rozúčtování tepla a nastavené korekce
ostatni

Text otázky

Dobrý den, jsem majitelem rohového bytu v 7.p. z 9. pater. SVJ změnilo servisní společnost, která provedla vyúčtování a rozúčtování tepla dle jiné metody než prováděla předchozí společnost. Pro výpočet, tj. pro určení přepočt. spotřeby dílků kalkulovala pouze s UF koeficientem (výkon) a nějakou korekcí 18,062%. Tato korekce je pro všechny byty, místnosti i radiátory stejná. Navíc původní výpočty stanovily vždy přepočt. spotřeby dílků nižší než reálný součet dílků. Nový výpočet naopak přepočt. spotřebu dílků pouze navýšil o 18,062% plošně bez další kritérií (pouze se vynásobil počet naměřených dílků UF a výší korekce). Je možné, aby se konečný výsledek lišil v použití rozdílných metod zpracování? Na základě čeho se určuje výše korekce v % (vzorce pro stanovení), je možné aby celý dům měl stejnou hodnotu korekce? Děkuji L Svoboda

Odpověď na otázku

Rozúčtování nákladů na vytápění se dělá vždy v poměru zjištěných ukazatelůspotřeby. Je tedy lhostejné, vynásobíme-li všechny hodnoty jakýmkolivstejným číslem. Násobení uvedeným koeficientem 18,062 bylo tedy zcelazbytečné, pokud jím byly vynásobeny hodnoty odečtené na všech indikátorech vdomě. Výsledek rozúčtování to nemohlo ovlivnit.Vzhledem k tomu, že není žádnou normou unifikována metoda výpočtu nákladů podle indikátorů vytápění, mohou se výsledky různých zpracovatelů rozúčtování poněkud lišit. Metoda i použité korekce musí vždy splňovat podmínky stanovené vyhláškou 372/2001 Sb., předvším v §4. To je jediné závazné kritérium.Odpovědnost za celé vyúčtování má ze zákona vlastník domu.

Menu