Rozúčtování tepla nebyt.jednotky u RD

  1. ARTAV
  2. Rozúčtování tepla nebyt.jednotky u RD
legislativa

Text otázky

Dobrý den, mám dotaz na vyúčtování nákladů na topení nebyt. prostoru u RD - 3 byty + 1 ateliér + 1 nebyt.prostor umístěný mimo dům, Vytápění RD je plyn. kotlem. Do nebyt.prostoru vede topení z tech.místnosti, která je mezi domem a nebyt.prostorem (provedení stavby je ve tvaru "U"). Nebyt prostor - pův. garáž je přízemní nepodsklepená, 1 radiátor - bez měřidla. Jakým způsobem a dle jakých předpisů se vyúčtuje teplo? Děkuji

Odpověď na otázku

Vzhledem k tomu, že se nezmiňujete o přípravě teplé vody, budeme předpokládat, že plynový kotel slouží pouze k vytápění.

  • Pokud do každé spotřebitelské jednotce (3x byt + ateliér + nebyt) vede od kotle samostatná topná větev, pak můžete spotřeby tepla určit pomocí instalovaných měřičů tepla (jedno měřidlo pro jednu větev).
  • Pokud předchozí způsob není možný, pak musíte osadit na každé otopné těleso indikátor pro rozdělování nákladů na vytápění (tzv. RTN). Proces rozúčtování nákladů na vytápění pak ale bude poměrně komplikovaný a reálně budete muset uzavřít smlouvu na tuto činnost s některou z firem, které se tímto procesem zabývají – ideálně s některým z členů ARTAVu – https://artav.cz/o-asociaci/clenove/ .

V obou případech se bude při rozúčtování postupovat podle zákona 67/2013 Sb. a vyhlášky 269/2015 Sb., zvláště se budou muset použít koeficienty dle přílohy č. 1, písm. A) k vyhlášce 269/2015 Sb.