rozúčtování vody při reklamaci BD a SVJ

  1. ARTAV
  2. rozúčtování vody při reklamaci BD a SVJ
ostatni

Text otázky

Pěkný den, jsem předsedkyní BD a SVJ A nevím zda dokážu popsat srozumitelně dotaz: ale v našich domech- máme 96 bytů došlo k tomu , že na jedné stoupačce u jedné nájemnice se míchala delší domu cca půl roku chybou vadné bidetové spršky a propojovacího dílu teplá voda do studené...tudíž všem nájemníkům na dané stoupače tekla z kohoutku studené vody voda teplou...a museli hooodně odtáčet studenou, aby se dostali aspoń k maličko vlažné. Problém byl odstraněn, ale do vyúčtování nám firma rozúčtovala veškeré náměry a rozúčtovala i cca 100 m3 mezi všechny nájemníky. Nyní se nám sešly reklamace, nájemníci požadují nové rozúčtování a chtějí aby částku za zbytečně spotřebovanou vodu uhradila daná nájemnice a ještě chtějí symbolicky přispět na studenou vodu kterou museli zbytečně odtáčet. Nikdo ani v okolí se s tímto problémem nesetkal a tak prosíme zda nám nemůžete poradit jak v tomto případě postupovat. Děkuji Fejfarová

Odpověď na otázku

Na Vaši otázku bohužel nedokážeme jednoznačně odpovědět. Jednoznačně můžeme konstatovat, že legislativa, která řeší rozúčtování nákladů na spotřebu teplé a studené vody, podobnou situaci neřeší.

Velmi pravděpodobně je nutno tento problém řešit v rovině občansko-právní. Závada vznikla na zařízení, které pravděpodobně nepatří do společné části domu dle zákona 72/1994 Sb., § 2, písmeno g). Vadné zařízení má vlastníka, který by měl odpovídat za škodu, kterou provozováním takového vadného zařízení způsobil ostatním nájemníkům.

Doporučujeme poradit se s právníkem.

-peho-