Rozúčtování za teplo

  1. ARTAV
  2. Rozúčtování za teplo
ostatni

Text otázky

Dobrý den,měl bych dotaz ohledně rozúčtování za teplo.Bydlel jsem v paneláku, kde nebyly měřáky, ale teplo se rozúčtovávalo tuším dle metrů bytu.Toto se bydlícím nelíbilo a všichni jsme chtěli zavést měřáky. Já měl byt na stranu, kde mi od rána do večera pražilo sluníčko, takže jsem i přes zimu necítil potřebu topit ( a nebylo to kvůli tomu, abych ušetřil, ale kvůli tomu, že jsme v bytě měli opravdové vedro ). I tak jsem platil za topení cca 15 000 ročně. Následně jsem se přestěhoval o vchod vedle, kde měřáky jsou. Je v nich nějaká vodička a měření se provádí na jakési dílky. V bytě netopím, protože mám v zimě přes den teplotu 24 stupnů a v noci v ložnici máme pootevřené okno, aby byla teplota kolem 19-ti stupnů. Radiátor jsem měl zapnutý za celý rok asi 4 krát. V kuchyni nebyl puštěný vůbec. Při odečtu oněch dílků ( záznam na vyúčtování např. 4/1 nebo 8/4 mi naprosto nic neříká a také není nikdo schopen mi jej vysvětlit ) se vždy ptám, jak je možné, že jsou vždy dílky zabarvené, když netopím, mi je řečeno, že se vodička vypařuje. Což bych tedy bral.Ale při vyúčtování platím opět cca 15 000,- za topení. Což mi jako částka za odpařování vodičky z měřáku připadá docela dost a tudíž ani nechápu podstatu oněch měřáků.Říkal jsem si budu mít měřák, tak budu platit to, co protopím a ono tomu tak není. Můžu se tedy zeptat, jaký je postup při vyúčtování tepla v bytě, kde jsou na radiátorech měřáky? Moc díky za odpověd

Odpověď na otázku

Na úvod je nutné zdůraznit, že za rozúčtování dle platné legislativy (vyhláška č. 372/2001Sb) odpovídá vlastník objektu.Vlastní rozúčtování nákladů na vytápění určuje § 4 vyhlášky č. 372/2001Sb. Součástí výpočtu je i zohlednění rozdílné náročnosti vytápěných místností na dodávku tepelné energie dané jejich polohou viz. § 4 odst. 3. Určení dalších výpočtových součinitelů je dáno normou ČSN EN 835 (pro indikátory pracujícími na odparu kapaliny) zejména součinitel K q (jmenovitý výkon otopného tělesa), součinitel K c (zohlednění prostupu tepla mezi teplonosnou látkou a kapalinou indikátoru) případně součinitel K T (pro projektované vnitřní teploty nižší než 16 oC.)Co vše musí vyúčtování nákladů na tepelnou energii obsahovat je uvedeno v §7, odst. 2, písm. g výše uvedené vyhlášky a povinnost seznámení se způsobem rozúčtování určuje odst. 3 : „Vlastník seznámí konečného spotřebitele na jeho žádost s podklady, ze kterých vyúčtování vychází, případně se způsobem rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi ostatní konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce.“Na základě výše uvedeného se pro konkrétní vysvětlení způsobu rozúčtování nákladů na vytápění ve Vašem objektu musíte obrátit na vlastníka objektu.

Menu