Stoupačky a jejich zvýhodnění

  1. ARTAV
  2. Stoupačky a jejich zvýhodnění
legislativa

Text otázky

Dobrý den poslední dobou se stále více setkávám s tím, že někteří obyvatelé panelových domů poukazují na to, že je vláda nutí šetřit na teple, ale pak musí zaplatit alespoň 80% nákladů. - takže to berou jako nespravedlnost a sankce. I já mám s tímto problém, protože soused v bytě po námi tvrdí, že mu stačí vytápění stoupačkami a na náměrech indikátorů má ve většině místností 0 a pak se rozčiluje, že musí platit oněch 80%. Přitom já a všichni nájemníci, kteří bydlí pod střechou, tak žádné stoupačky nemáme a když si chceme zatopit, tak musíme otočit termostatem a tak samozřejmě teplo jde nahoru stoupačkami všech sousedů pod námi a tudíž je vytápíme. Proto je oněch 80% alespoň trochu spravedlivé a kompenzuje teplo ze stoupaček, tak průniky tepla mezi zdmi. Chci se zeptat, zda se neuvažuje o tom, že by někdo těmto tlakům na zrušení oné hranice 80% podlehl a v případě zrušení, jak by byli zohledněny byty bez stoupaček, krajní byty, byty nad chodbou atd. Děkuji

Odpověď na otázku

Vaše úvahy jsou správné. Ústředním topením se vytápí celý dům do jisté míry rovnoměrně. Rozdíly teplot v jednotlivých bytech nepřesahují 2 -3 stupně. To je právě kompenzováno dolním limitem výše nákladů na vytápění, který byl stanoven na -20% proti průměrné hodnotě nákladů na vytápění v dané zúčtovací jednotce (v domě).

Pokud je nám známo, tak v současné době se neuvažuje o změně dolního limitu 80%. Vyhláška 269/2015 Sb. byla naposledy novelovaná vyhláškou č. 376/2021 a tato novela se fakticky projeví až v rozúčtování kalendářního roku 2022, které bude prováděno na počátku roku 2023.

-japo+peho-