teplo,měřiče,rozdíly

  1. ARTAV
  2. teplo,měřiče,rozdíly
ostatni

Text otázky

Dobrý den,prosím o pomoc v mém problému. Bydlíme v 7 patrovém paneláku v OV v přízemí, které není podsklepené /pouze technické nevytápěné neizolované přízemí/. Máme termoventily a digi měřiče spotřeby. Panelák je z roku 1963 a jsou všude původní litinové žebrové radiátory. Nechal jsem si v bytě před 3 lety vyměnit radiátory za deskové, protože nikdo nebyl schopen přidat články žeber. Prováděla odborná firma-radiátory dle velikosti místností. Investoval jsem i do plastových oken a nyní se dá říct, že jsem schopen jakž-takž byt vytopit. Problém nastal při vyúčtování tepla, protože na tyto deskové plechové radiátory je počítáno 2,093 , 2,512 , 2,93 koeficient výkonu. Zatímco ostatní byty mají litinové žebrové a je jim počítán cca 0,1 výkonu na žebro - na 12 žeber koeficient výkonu 1,28. Podotýkám, že v každém bytě v patře mají větší teplo než v mém přízemním. Jejich celkový přepočítaný náměr se pohybuje okolo 2400 dílků /naměřených 1990 dílků/za byt, kdežto přepočítaný náměr v mém bytě - stejného rozměru - je 5828 dílků /naměřených 2618 dílků/. Prosím o radu, kde je chyba. Máme stejné měřáky tepla - neměl by být na můj typ radiátoru jiný. Nebo neměl bych mít nějaký koeficient přestupu? Vždyť je to nesmysl mít 2,4x větší náměry za stejnou službu.Ještě prosím o odpověď, jak se počítá průměrná spotřeba pro výpočet koeficientu max. navýšení 40% náměru dle par.4 odst. 4 vyhlášky 372/2001 Sb. Podle mne je to celkový součet naměřených dílků dělených celkovou plochou pro teplo. Vyjde průměrný počet náměrů na 1m2. Ten když vynásobím plochou pro teplo mého bytu dostanu průměrnou hodnotu na můj byt. A účtovaný náměr by neměl být vyšší než 1,4 násobek této hodnoty. Děkuji moc za pomoc a odpověď. J.Laurinc Děčín

Odpověď na otázku

Je možné, že v rozúčtování byly nesprávně stanoveny přepočítací koeficienty, a to buď výkonové, včetně koeficientu přestupu (Kc) dle čSN EN 834, nebo koeficienty pro korekci polohy místnosti v domě, případně oboje. Doporučuji požádat o přešetření rozúčtování firmu, která rozúčtování provedla.K vašemu poslednímu dotazu: Rozdíly v náměrech nejsou žádným předpisem regulovány nebo omezovány. Vyhláška č. 372/01Sb. v §4, odst. (4) omezuje jen rozdíly v celkových nákladech na vytápění 1m2 započitatelné podlahové plochy.Tedy celkové náklady na vytápění 1m2 Vašeho bytu se mohou odchylovat nanejvýš o ±40% od průměru celkových nákladů na vytápění 1 m2 objektu (zúčtovací jednotky).

Menu