Vliv topení přímotopem na načítání ITN

  1. ARTAV
  2. Vliv topení přímotopem na načítání ITN
meridla

Text otázky

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda topení přímotopem má vliv, případně jaký, na načítání dílků na poměrových měřidlech tepla ITN. Na vysvětlení - pronajímáme v domě společnou "nebytovou" prostoru, kde je radiátor osazený měřidlem, ale topné těleso není vzhledem k poměru své velikosti schopné vytopit prostoru pro uživatele komfortně a nájemník by si rád přitopil elektrickým přímotopem. Nicméně má obavu o výši spotřební složky nákladů na vytápění, které mu budou rozúčtovány. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Lucie Kozáková

Odpověď na otázku

Indikátor v principu měří teplotu otopného tělesa a teplotu místnosti a průběžně vyhodnocuje teplotní rozdíl, který integruje v čase. „Dílky“ na indikátoru tedy „naskakují“ rychleji, pokud je teplota v místnosti nízký, teplota radiátoru vysoká a tento stav trvá dlouho.

Přímotop v místnosti zvedne teplotu v místnosti, ale nikoliv teplotu otopného tělesa, která je vyšší (nebo dokonce výrazně vyšší), než je teplota vzduchu v místnosti.

Proto nebude mít přímotop vliv na náměr indikátoru – a tedy ani na výši spotřební složky nákladů na vytápění v dané spotřebitelské jednotce.