meridla

Text otázky

Dobry den. Obracim se na Vas s dotazem ohledne vodomeru.Jsme 8 bytova jednotka, a každy ma svuj vodomer. Přivyučtovani za rok se nemužeme shodnou se společnym vodomerem. Rozdil je tak 30 kubiku. Včem by prosim,mohl byt problem. Dekuji Vam. Pokorna Marie.

Odpověď na otázku

Pokud je celková roční spotřeba všech bytů asi 3000 m3, tak jde o normální stav. Rozdíl mezi součtem všech bytových vodoměrů a skutečnou spotřebou, změřenou patním domovním vodoměrem, je obvykle 10-15 %.

To je způsobeno větší citlivostí domovního vodoměru a rozdílným režimem provozu (domovní vodoměr běží delší část dne a v delších nepřerušovaných intervalech, zatímco bytové vodoměry nezachytí část vody při rozběhu). Pokud by tato diference byla vyšší než asi 15% bylo by potřeba hledat příčinu o jinde, např. neměřené odběry (např. výtok do zahrady nebo v úklidové komoře) nebo chybně měřící některý z bytových vodoměrů, případně vadný domovní vodoměr. Všechny vodoměry lze orientačně přezkoušet bez demontáže, pouhým napouštěním vody do nádoby se známým objemem.

-japo+peho-

Menu