Vyúčtování tepla.

  1. ARTAV
  2. Vyúčtování tepla.
ostatni

Text otázky

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak postupovat při zjišťování nesrovnalostí ve vyúčtování. Hned se omlouvám za laické otázky! Máme byt 4+1, zatím jsme dva,takže dva pokoje jsou nevytápěny. Byt máme přízemní a ještě k tomu krajní, velmi studený i v létě,natož v zimě. Roční vyúčtování dělá cca 24 000Kč, což se mi zdá v tuto chvíli hodně a co teprve až budou děti a zapnou se další topení?! To budeme na 50 000Kč za panelákový byt. Hned první rok po nastěhování a vyúčtování jsem byla u firmy, která má odečty na starosti. Samozřejmě je podle nich vše v pořádku, ale já nevěřím. Mohu požádat o nezávislou kontrolu jak vyúčtování,tak třeba stavu hlavního měřáku?Na koho ,nebo kam, bych se měla obrátit? Děkuji za odpověď

Odpověď na otázku

Váš dotaz zahrnuje několik témat a proto je zodpovíme postupně. Předně platí (na základě vyhlášky č.194/2007 Sb.), že povinnost vytápět jednotlivé místnosti nikterak nesouvisí s tím, zda jsou či nejsou obývány; za všech okolností je nutné v nich udržovat alespoň určitou minimální teplotu, která se odvozuje od tepelně technických vlastností objektu a v praxi se pohybuje v rozmezí 16-18 °C. Dále platí (na základě vyhlášky č.372/2001 Sb.), že za konečné vyúčtování nákladů na vytápění zodpovídá vlastník objektu. Skutečnost, že si vlastník tuto službu objednává u třetí strany, ho této zodpovědnosti nezbavuje. Proto tedy, jste-li na pochybách o správnosti Vašeho vyúčtování, musíte se, nejlépe písemnou formou, obrátit na vlastníka objektu. Zmíněná vyhláška (372/2001 Sb.) ukládá i povinnost zohlednit rozdílnou energetickou náročnost jednotlivých místností danou jejich polohou (§4, odst.3), což by ve Vašem případě mělo pozitivně korigovat vyšší spotřeby Vašeho chladného bytu. K celkovým Vašim nákladům na vytápění je třeba říci, že jsou ovlivněny třemi klíčovými faktory – lokální cenou tepelné energie, započitatelnou podlahovou plochou Vašeho bytu (od ní se odvíjí 40-50 % celkového nákladu) a konečně indikovanou spotřebou (od ní se odvíjí 50-60 % celkového nákladu na vytápění). Aniž bychom znali konkrétní místní podmínky, nepovažujeme pro byt velikosti 4+1 Vámi uváděnou částku za dramaticky odlišnou od průměru. Pokud budou i po písemné reklamaci Vaše pochybnosti o správnosti vyúčtování nákladů na teplo přetrvávat, můžete se obrátit na energetického auditora resp. soudního znalce v oboru vytápění a s ním konzultovat další možný postup a to včetně občansko-právního sporu.

Menu