Vyúčtování teplé vody při změně vlastníka

  1. ARTAV
  2. Vyúčtování teplé vody při změně vlastníka
legislativa

Text otázky

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu ohledně vyúčtování teplé vody při změně vlastníka. Byla jsem vlastnicí bytu pouze 4 měsíce a nevím, zda by to nemělo být zohledněno ve výpočtu základní složky nákladů na teplou vodu. Z celkové ceny na ohřev byla vypočítána základní složka nákladů, která byla vydělena celkovou plochou domu a vyšla základní složka nákladů na m2 plochy domu (239329,65/2164,96=33,16). Základní složka nákladů na m2 plochy domu byla vynásobena plochou mého bytu (33,16*43,56=1444,45). Je výpočet v pořádku nebo jak by přesně měl vypadat? Předem velice děkuji za odpověď Veronika Kučerová

Odpověď na otázku

Při změně uživatele bytu v průběhu účtovaného období se rozdělují náklady na dodávky teplé vody mezi oba postupné uživatele bytu podle vyhlášky 269/2015 Sb., § 5, odst. (5) a (6). Základní složka nákladů se vždy dělí

v poměru počtu dnů užívání bytu nebo nebytového prostoru před a po termínu změny příjemce služeb.

Základní složka nákladů vypočítaná na byt za celé období (ve Vašem, případě částka 1444,45 Kč) by se měla rozdělit na dvě části v poměru počtu dnů užívání bytu jednotlivými uživateli (příjemci služeb). Podle Nového občanského zákoníku, § 1186 není správce domu povinen rozdělit vyúčtování mezi tyto dva uživatele bytu a může požadovat celou úhradu za plnění po novém příjemci služeb.

-japo+stad-

Menu