Základní a spotřební složka po zateplení

  1. ARTAV
  2. Základní a spotřební složka po zateplení
legislativa

Text otázky

Dobrý den, v současné chvíli máme nastaven v bytovém domě poměr základní a spotřební složky pro teplo na 40/60. Provedli jsme celkové zateplení domu a instalaci tepelného čerpadla. Tím došlo k vylepšení tepelně-izolační vlastnosti objektu. Je doporučeno poměry nastavit na 30/70 a nebo spíše naopak 50/50? Předem děkuji za odpověd.

Odpověď na otázku

Velmi dobrá otázka. Po zateplení domu se zmenšily tepelné ztráty objektu, ale nezmenšila se možnost přestupů tepla mezi sousedními byty. Význam těchto přestupů vzrostl. Tím se zvýšila možnost nechat se vytápět prostupem tepla ze sousedních bytů (včetně vertikálního směru), aniž by získaná vnitřní teplota v bytě příliš klesla. Čím vyšší bude spotřební složka nákladů, tím víc se tento nežádoucí jev projeví a tím víc bytů bude pod dolním limitem -20 %. U těchto bytů pak nelze určit, kdo měl větší spotřebu a kdo menší. Všichni budou platit 80 % průměru.

Zvýšení základní složky nákladů oslabí vliv náměrů a pod dolní limit se dostane méně bytů. Vyúčtování pak bude přehlednější a z hlediska posouzení výše úspor spravedlivější.

Doporučuji tedy raději 50 : 50 %. Vyšší základní složka (nad 50 %) by byla v rozporu s platnou vyhláškou.

-japo-