Poradna ARTAV

Odpovídáme na dotazy z oblasti rozúčtování nákladů za spotřebu tepla a vody mezi konečné spotřebitele.

Před přidáním otázky si projděte záložku "Časté dotazy FAQ" nebo dříve položené dotazy, které jsou publikovány o kousek níže nebo na dalších stránkách (1, 2, 3, ... ) této poradny.
Odpověď na Vaši otázku může být právě tam.

Nejasné či nekonkrétní dotazy nebo dotazy nesouvisející s rozúčtováním nákladů za dodávky tepla nebo vody budou administrátorem vymazány.

Odpovědi na dotazy jsou odborným názorem Rady ARTAV a z hlediska práva čR mají informační charakter. Nenahrazují tedy jakákoliv rozhodnutí příslušných orgánů státní správy.

Filtr odpovědí

Datum:    Text:  

Formulář pro přidání otázky je ZDE.

 
 
… z 18. 02. 2018, od: Pavel Novák
Nadpis:
rozúčtování tepla-neověřené kalorimetry 
Otázka:
Dobrý den, mám dotaz ohledně ověření kalorimetrů zn.Supercal 539, (měřiče tepla) kterými máme našem SVJ osazeny bytové horizontální předávací stanice Termix VMTD-F v jednotlivých bytech. Kalorimetry používáme jen jako poměrové měřiče k rozúčtování tepla na vlastníky, nikoli jako fakturační měřidla. Poslední ověření proběhlo v 5/2012. Domnívám se, že další ověření mělo proběhnout do 31.12.2016, a proto nesmíme náměry kalorimetrů použít pro rozúčtování tepla za topnou sezónu 2017. Jak postupovat při rozúčtování tepla, podle m2 ? Děkuji za odpověď 
Odpoved:
Z legislativního hlediska není podstatné, jaké konkrétní typy bytových měřičů tepla (kalorimetrů) používáte, ani v jaké bytové předávací stanici jsou instalovány. Rozhodující je, že se z hlediska zákona č.505/1990 Sb. o metrologii jedná o tzv. „stanovená měřidla“, u nichž je povinnost pravidelného ověřování, v tomto případě s periodou 4 let. Zcela správně píšete, že přístroje s ověřovací značkou 2012 bylo nezbytné nechat znovu ověřit do konce roku 2016 (opět tedy jak píšete, do 31.12.2016). Od 1.1.2017 je na tyto přístroje z metrologického hlediska pohlíženo jako na nevyhovující a není možné údaje z nich získané (po 1.1.2017) používat pro rozdělování nákladů na tepelnou energii v rámci zúčtovací jednotky (Vašeho domu). Pokud by byly jakékoliv náměry z těchto přístrojů po 1.1.2017 použity pro rozúčtování, bylo by takové rozúčtování bez dalšího shledáno jako vadné. Účtování podle neověřených měřidel může být pokutováno podle zákona o metrologii. Pro takovéto případy (nejsou k dispozici legální odečty) vyhláška č.269/2015 Sb. stanovuje postup v §5, odst.4. 
 
Odpovídal: -jize- 



Přejít na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94
 
 
Zeptejte se nás!
Údaje označené * jsou povinné.